Vaše názory

Datum: 15.06.2013

Vložil: Tomáš Pelikán

Titulek: Re: Nenadávejme neustále na Magistrát !

Pane Muchna, nechtějte po mně abych vám řekl co by se vám nelíbilo. Takhle jednoduše argumentovat umím také a nebude mne to stát tolik času. Když řeknete A, měl byste říct také B. Svým bývalým sousedům tím rozhodně nepomáháte. Takže:
ad1) Na staré 148 je luxusní dvoupodlažní vila (novostavba z roku 1999) o 500 m2 s pozemkem o výměře kolem 5000 m2. Dnes slouží jako domov pro autistické děti.
Strakonická 78 je 4. poschoďová vila ze 30tých let 20tého stol, se třemi bytovými jednotkami a parcelou o rozloze 2000 m2. Výkup ve druhé vlně, cena plošně snížena o 20%.
Lahovská 85 je gotický statek s jednou 2 podlažní obytnou budovou o rozloze odhadem 600m2, jednou 2 podlažní provozní budouvou ve které býval obecní sál a hospoda o výměře odhadem 450m2 a dalšími dvěma vícepodlažními hospodářskými budovami. Pozemek odhadem 2500 m2.
Na staré 102 je možná pidi-domeček, ale výbavou a rekonstrukcí této ceny dosahoval. Jenom to tepelné čerpadlo vyšlo majitele na necelý milion korun, v tehdejších cenách.
Jak jsem již uvedl výše, je něco jiného cena ruiny po povodni a něco jiného reálná cena nově zrekonstruované budovy. Ta ser od novostavby prakticky neliší. Toto je a byla residenční oblast a tomu samozřejmě odpovídají výměry pozemků, které dělají ve většině případů půlku ceny samotné nemovitosti
ad2) Výkup nemovitostí byl jak jsem již uvedl po druhé vlně ukončen pro nedostatek finančních prostředků MHMP. A to si můžete dohledat sám.
ad3) L+L a promiňte zahrnu sem i Závist, je de fakto od roku 1970 (Strakonická silnice) a následně 1981 (Modřanský jez) vodní dílo. Nechtěně se tak z něj stala retenční oblast ... mimochodem jediná před Prahou ... která má schopnost zadržet povodeň a zmírňovat kulminační křivku v samotném hlavním městě. Její kapacita se v roce 2002 rovnala obsahu Orlické přehrady. Průtoky kde každých 400 m3s zverdají hladinu o 30 cm. Nemůžete srovnávat soutok dvou řek v Německu se zcela jinou situací v L+L+Z. Naše výzva v roce 2002 směřovala k hlavnímu městu s jediným cílem, přemístnit L+L a vytvořit v tomto území ještě výhodnější podmínky pro retenci náhlých povodní před hlavním městem. To že MHMP nedokázalo v roce 2002 zareagovat včas po vzoru ostatních územních aglomerací není ale naší chybou. A tak celý "projekt" selského rozumu, nakonec zašlapalo nové vedení (Burgermaister/Bém) do země. Toto místo je pro hlavní město klíčové. Bez něho se bohužel Praha neobejde. A jak říkají vodohospodáři jeho význam je pro hlavní město klíčový. Najděte si tedy prosím v Německu shodné případy a zjistíte že i v Německu bylo něco podobného realizováno na Rýnu po povodních v devadesátých letech. K všeobecné spokojenosti.
ad4) Hladina povodně z roku 2002 byla prokazatelně o 75cm vyšší než měla být. Což dokládají příslušné výpočty ve studiích které realizovalo Povodí dolní Vltavy. Za nárůst hladiny tak mohl Pražský magistrát, který léta ignoroval problém Trefilovy skládky na prahu Modřanského jezu který zahradil cestu povodni mezi oběma břehy Vltavského koryta. Výkup nemovitostí tak byl jakousi formou splátky za chyby kterých se MHMP dopustilo svou nečinností. A poučení? Je tu další nepovolená skládka odpadů (1mil m3), která pro jistotu přinesla další nevyžádaný sediment do některých objektů. Skládka kterou opět MHMP řeší 5 let a není schopna zatočit s jednou spřátelenou firmou která sem navezla zeminu z tunelu Blanka (a radši Vás dopředu upozorním na zákon o odpadech z roku 2009, který říká že i výkopová zemina je odpadem, než zase pustíte do éteru další ptákovinu).
ad5) výborně pane Muchna, opravdu Vám tleskám, Vaše zcela hodnotné informace dnes citovala některá média, tím jste svým bývalým sousedům výrazně pomohl. Mimochodem těm sousedům, kteří za to, abyste mohl spekulativně (jak tvrdíte) prodat svůj jinak neprodatelný majetek, bojovali spolu s Vámi, aby Vám ve Vašem novém začátku pomohli!!!
ad6) Ochrana L+L+Z je téma zajímavé, ale rozhodně ne nerealizovatelné jak tvrdíte. Předně ochrana proti 50ti leté vodě (průtoky kolem 2700m3s) je realizovatelná s celkem minimálními náklady. Ochrana proti průtokům nad 4100 m3s (Q100 - aktuální ochrana dolní Zbraslavi) je ale nerealizovatelná, ale to ví i školou povinné dítě. A že zdvih v L+L ovlivňuje Zbraslav je bez diskuse.
ad7) Buďte rád že se Vám Vaši nemovistost (mimochodem jste zapomněl uvést částku, kterou jste dostal za svou nemovistost) podařilo úspěšně magistrátu vyměnit za nové začátky a pomáhejte svým bývalým sousedům jinou formou než tím že budete s výsměchem přispívat na naše stránky s tím, že ti ostatní tu šanci jako vy nedostali. To je bohužel typycky česká vlastnost, stejně jako závist, kolik dostali ti druzí.
ad8) MHMP má opět máslo na hlavě a tak je jeho kritika opět na místě. Skládka kterou jsem uvedl je jedna věc, drouhou je ale neschopnost reakce a amatérismus se kterým se poslední povodeň v hlavním městě potýkala. Každou první středu v měsíci tu otravuje houkáním a slovem siréna ochranného systému. V době kdy měla varovat před nebezpečím a ohlašovat evakuaci sice byla funkční, ale někdo ji zapoměl pustit. Informace podávané krizovým štábem byly opět stejně zoufalé a neurčité jako v roce 2002. Mé informace které jsem měl k dispozici:
- Sobota 1.6.2013 23:00 - přijde 2000 m3s
- Neděle 2.6.2013 8:00 - přijde 2400 m3s
- Neděle 2.6.2013 13:00 - přijde 3500 m3s
a teď si to srovnejte s oficiáními informacemi které poskytoval krizový štáb MHMP, sdělovací prostředky a jiné informační zdroje IZS. Ti všichni měli tyto informace k dispozici ve stejnou dobu jako já. Přičemž o hrozbě (první definovaný předpokládaný průtok) 3500m3s v profilu Malá Chuchle informovala česká televize v 16:30 po schůzce krizového štábu MHMP. Protože do té doby byla informace neveřejná, neoficiální. Protože co kdyby...
Zase tajnůstkaření, zase neprofesionalita a ještě si někteří členové krizového štábu mezi sebou vraceli imperiální údery. A tak:
ad9) jediným východiskem z této situace je krizové řízení. Už mně z duše nebaví poslouchat jedny a ty samé kecy politického vedení ať už je zvoleným a pověřeným úředníkem (politikem) kdokoli. Neustále stejné chyby, neustále stejná ztráta zkušeností tím jak se politická representace na všech místech krizového řízení obměňuje. Chápu to že nemají historické zkušenosti, chybí jim i rozhodnost a schopnost převzít zodpovědnost za vlastní rozhodnutzí a pak dopadneme tak jako jsme dopadli. Kaskáda bude 2 dny držet povodeň aby Praha stihla postavit zábrany a pak nás v povodí spláchne tak jako letos. Žádný takový! Bude muset vzniknout nepolitický post krizového manažera, který bude mít k dispozici výkonná práva a bude si vychovávat svůj tým k maximální efektivitě pro krizové situace a nahradí současné řízení krizového štábu vždy když to bude situace vyžadovat. Jeho odpovědností bude minimalizace škod a hlavně soustředění zkušeností s katastrofami podobného rozsahu. To je hlavní důvod proč lidé nadávají na magistrát. Ne proto že jim neodkoupil nemovitost. S tím to nemá nic společného. Těl lidem chybí historická zkušenost. A zmatky při stavbě protipovodňových zábran v Praze a okolí to jen dokazují.
ad10) Kdyby za mnou někdo přišel a chtěl odkoupit naši usedlost.... věřte... neprodám... mně se tady líbí... jsou tu fajn sousedi ... a ti co odešli? Ti co chtějí sem stejně jezdí. Je těžké ustřihnout kořeny, které tu rostou více než 3 poslední generace. Povodeň, nepovodeň.


Zpět na diskuzi